bodyglitter.pl

Blog ogólnotematyczny

układ funkcjonalny mieszkania
Dom i Ogród Lifestyle

Jaki powinien być układ funkcjonalny mieszkania?

Funkcjonalność w dużej mierze określa wygodę i ergonomię. Zawsze kupując swoje pierwsze mieszkanie, zwracamy uwagę na wszystko, ale najrzadziej na jego funkcjonalność. Jest to błąd, ponieważ jest ona ważna tak samo jak lokalizacja danego mieszkania. Odpowiedni układ pomieszczeń i ich funkcjonalność sprawią, że w takim mieszkaniu poczujemy się komfortowo i wygodnie.

Dla każdego coś innego

Układ funkcjonalny mieszkania każdy rozumie na swój sposób. Dla każdego funkcjonalność jest inna, ponieważ każdy z nas ma inne referencje i potrzeby i w różny sposób rozumie swoją wygodę. Jednak mimo to jest kilka podstawowych zasad, które pozwalają na stworzenie komfortowego wnętrza. Dlatego też przy zakupie danego mieszkania trzeba zwrócić uwagę na jego rozkład i konkretny podział na strefę dzienną i nocną, wypoczynkową. Strefa dzienna powinna być zawsze strefą otwartą i przestronną. Dzięki temu znacznie zostaną wzbogacone kontakty rodzinne. Strefa nocna to część mieszkania prywatna i intymna. W jej skład najczęściej wchodzą sypialnie i łazienki. Taki podział mieszkania sprawi, że poczujemy się w nim komfortowo. Pomiędzy strefami dzienną i nocną powinien być wygodny ciąg komunikacyjny.

Pomieszczenia danego mieszkania

Układ funkcjonalny mieszkania jest tworzony również przez poszczególne pomieszczenia, które powinny się znaleźć w danej przestrzeni mieszkalnej. Dlatego tak ważne jest by w każdym mieszkaniu była kuchnia, salon, sypialnia, łazienka. Ważne też jest, by kuchnia sąsiadowała z jadalnią lub by były to strefy ze sobą połączone.
Taki podział poszczególnych pomieszczeń daje komfort pobytu i funkcjonowania w danym mieszkaniu.

Pomieszczenia to nie wszystko

Mieszkanie o funkcjonalnym układzie to nie tylko jego rozkład, podział na część nocną i dzienną. To nie tylko występowanie poszczególnych pomieszczeń. To także aranżacja wnętrz i zastosowanie sprzętów, które pozwolą na proste i łatwe mieszkanie w danym lokum.
Zastosowanie mebli i sprzętów, które pozwalają na zaoszczędzenie przestrzeni sprawia, że mieszkanie nie jest zagracone i zyskuje się przez to więcej wolnej przestrzeni. Wolność i swoboda też pozytywnie wpływa na cały układ funkcjonalny mieszkania. We wnętrzach przestronnych czujemy się swobodnie i pewnie. Oddychamy w takim mieszkaniu, a nie dusimy się.
Na konkretny układ funkcjonalny w mieszkaniu wpływa wiele czynników, ale zawsze najważniejsze jest byśmy to my czuli się w nim jak najlepiej i jak najbardziej komfortowo i wygodnie. Nasze mieszkanie jest dla nas, a nie dla naszych gości.