bodyglitter.pl

Blog ogólnotematyczny

dom skandynawski
Dom i Ogród Lifestyle

Jak wygląda tradycyjny dom skandynawski?

Dom skandynawski to połączenie w sobie tradycji z nowoczesnością. Projekty takich domów zawierają w sobie oba te nurty. Ponadto style te przeplatają się ze sobą tworząc całkiem ciekawy efekt końcowy. W wielu przypadkach bryła domu skandynawskiego jest prosta, bez żadnych architektonicznych urozmaiceń. Widać tutaj bezwzględną inspirację naturą.
Materiały do budowy domu w typie skandynawskim są naturalne.

Dom jasny, prosty i przestronny

Głównym materiałem budulcowym domu skandynawskiego jest drewno. Stosuje się je zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz takiego domu. Dzisiaj dom skandynawski to dom nowoczesny i dlatego jest w nim bardzo dużo przeszkleń. Ponadto tego typu domy są w jasnych kolorach. Jasna kolorystyka występuje zarówno na ich elewacjach, jak i w ich wnętrzach. Dzięki temu domy są bardzo przytulne i łatwe do stworzenia bardzo ciekawych aranżacji w ich wnętrzach.
Zatem dom w typie skandynawskim jest jasny, naturalny, ma prostą bryłę i jest przestronny.

Chłodny styl północy

Skandynawia kojarzona jest na ogół z bardzo chłodnym klimatem i całkowitym minimalizmem. Wydawałoby się, że trudno jest na tej bazie stworzyć ciepły i przyjazny klimat w domu. Mimo to domy skandynawskie są rodzinne, miłe i przytulne, a centralnym ich miejscem jest zawsze kominek oraz wielki stół, przeznaczony do rodzinnego biesiadowania.
Obok drewna w domach tego typu spotykany też jest kamień, który najczęściej jest dekoracją łazienek. Ponadto w takich domach dużą rolę pełni też taras, który jest zadaszony i bardzo chętnie wykorzystywany przez mieszkańców w okresach letnich.
Domy skandynawskie są idealne dla rodzin z dziećmi, przestronne, jasne, o bardzo funkcjonalnych wnętrzach.

Wady i zalety domów skandynawskich

Dom skandynawski to ostatnio bardzo popularny model domu jednorodzinnego i coraz to częściej wybierany jest jego projekt przez inwestorów. Swoją popularność zawdzięcza temu, że jest to rodzaj domu uniwersalnego, minimalistycznego i prostego. Bardzo łatwo jest zaaranżować tego typu wnętrza, ponieważ pasuje tam wszystko to co jest ponadczasowe, łatwo dostępne i po prostu klasyczne. Jest to rodzaj domu nieskomplikowanego, funkcjonalnego, ekologicznego i naturalnego.
Jednym z głównych minusów jest fakt, że większość elementów takiego domu wykonana jest z drewna. Drewno ma to do siebie, że trzeba je konserwować i dbać o nie systematycznie. Dużo więc czasu trzeba będzie w takim wnętrzu poświęcać na czyszczenie podłóg i różnego rodzaju elementów drewnianych.