bodyglitter.pl

Blog ogólnotematyczny

wzór umowy o pracę
Biznes i Finanse Lifestyle

Wzór umowy o pracę

Umowa o pracę jest podstawowym dokumentem regulującym stosunek pracy, jaki zachodzi pomiędzy pracodawcą a pracownikiem. Oprócz tego w Polsce często spotyka się zatrudnienie w oparciu o umowę zlecenie, a także umowę o dzieło.

Co musi znaleźć się w umowie?

Na umowie o pracę muszą znaleźć się określone elementy, aby była ona zawarta zgodnie z obowiązującym prawem. Na pewno na umowie o pracę muszą znaleźć się zarówno dane pracownika, jak i pracodawcy. Mowa tutaj o imieniu, nazwisku, dacie urodzenia oraz adresie pracownika. Jeśli chodzi o pracodawcę, musi zostać określona nazwa firmy, NIP, REGON. Nie może być żadnych wątpliwości, kto zawiera umowę. W razie jakichkolwiek sporów taka umowa bardzo się przydaje. Bardzo ważne jest określenie w umowie o pracę wartości wynagrodzenia. Najczęściej podawane jest wynagrodzenie jednomiesięczne, przy czym trzeba oczywiście zaznaczyć, na jaki etat zatrudniona jest dana osoba. Niektórzy pracują przecież tylko na część etatu, nie w pełnym wymiarze godzin. Jest to szczególnie popularne wśród ludzi młodych, studentów, ale także wśród osób starszych, emerytów, którzy dorabiają sobie do emerytury. W umowie o pracę musi zostać także określone miejsce wykonywania pracy. Najczęściej jest to po prostu wskazanie miasta, a czasami dokładnego adresu.

Nieuczciwi pracodawcy

Umowa o pracę powinna zostać podpisana już pierwszego dnia. Czasami jednak nieuczciwi pracodawcy próbują odsunąć w czasie ten moment. Nie należy się na to godzić i pracować bez umowy. Taka sytuacja jest nie tylko nieetyczna i niezgodna z prawem, ale może też przynieść sporo problemów, zarówno jednej, jak i drugiej stronie. Najczęściej pracodawcy nie chcą dać umowy, ponieważ mają z tego powodu jakieś korzyści finansowe lub podatkowe. Jednak praca na czarno pozbawia pracownika podstawowych praw, na przykład ubezpieczenia zdrowotnego. Taki pracownik nie ma też odprowadzanych składek emerytalnych. W razie jakiegokolwiek wypadku albo choroby nie może zwrócić się do nikogo o pomoc. Tymczasem legalnie zatrudnieni pracownicy mają prawo do szeregu świadczeń chorobowych i wypadkowych, mogą także iść bezpłatnie do lekarza.

Gdzie znaleźć wzór?

Wzór umowy o pracę można bez przeszkód znaleźć w Internecie. Jeżeli ktoś ma wątpliwości co do umowy, można poradzić się księgowego lub prawnika. Bywają takie zawody, gdzie skonstruowanie prawidłowej umowy jest trudne, na przykład ze względu na czas pracy albo miejsce jej wykonywania. Dlatego też warto zapłacić za konsultację z ekspertem, ale mieć pewność, że podpisany dokument na pewno jest ważny z punktu widzenia prawa.