bodyglitter.pl

Blog ogólnotematyczny

kradzież internetowa
Internet Lifestyle

Kradzież internetowa – jak się przed nią chronić?

Przenieśliśmy do Internetu prawie wszystko – także nasze pieniądze. Jest to kolejny, naturalny etap rozwoju technologii, lecz trzeba wiedzieć, jak w takim świecie funkcjonować, aby uniknąć strat.

Kradzieże są wszędzie

Wielu ludzi nie ufa w ogóle Internetowi. Nie można powiedzieć, że to źle, bo ostrożność w sieci jest niezwykle ważna, ale też nie należy przesadzać. Musimy pogodzić się z rozwojem technologii i nauczyć się w niej funkcjonować.
Bankowość elektroniczna istnieje od dawna, a przez pandemię rozwinęła się jeszcze szybciej i jeszcze bardziej.

Już każda placówka oferuje aplikacje bankowe na telefon, udziela kredytów przez Internet a nawet pozwala otwierać zdalnie nowe konta. Sporo banków umożliwia konsultacje z ich pracownikami poprzez rozmowę przez na przykład meet.
Banki starają się ze swojej strony zabezpieczać klientów jak tylko się da. Nic jednak nie uchroni nas, użytkowników, przed naszą nieuważnością, bezmyślnością i niewiedzą.

Niektórzy widzą w Internecie wielkie zagrożenie. Kradzież internetowa już się zdarzyła nie jedna. Ale czy kradzieże poza Internetem nie istnieją? Czasy się zmieniają, więc oszuści, także szukają coraz to nowych sposobów na okradanie ludzi. Nie ważne czy w Internecie, czy w rzeczywistości, wszędzie możemy spotkać oszustów.

Podstawowe zasady bezpieczeństwa w Internecie

Chcą uniknąć internetowych oszustów, należy stosować się do kilku podstawowych zasad. Jedną z nich jest odpowiednie zabezpieczenie wszelkich kont, nie tylko tego bankowego. Zapoznaj się z zasadami tworzenia silnego i bezpiecznego hasła. Nie używaj tego samego kodu do kilku portali i przede wszystkim nie zdradzaj nikomu swojego hasła. Oszuści często podają się za administratorów lub urzędników i proszą o dane logowania.

Ważne jest również, żeby na komputerze lub innym urządzeniu, był zainstalowany program antywirusowy, chroniący przed próbą wyłudzenia danych za pomocą złośliwego oprogramowania. Pamiętaj, żeby regularnie skanować urządzenie pod kątem obecności wirusów i aktualizuj antywirusa.

Bądź ostrożny w zawieraniu znajomości przez Internet. Nie wszyscy ludzie w sieci są oszustami, nie należy każdego podejrzewać o złe zamiary. Jednak dla bezpieczeństwa nie powinniśmy podawać nikomu dokładnych danych o życiu prywatnym, pracy, miejscu zamieszkania. Każda informacja może zostać wykorzystania przeciwko nam.

Internet to potężne narzędzie, które służy ludzkości, warto nauczyć się z niego korzystać. Jest to kolejny etap rozwoju, w który właśnie wkroczyliśmy.