bodyglitter.pl

Blog ogólnotematyczny

bezpieczeństwo w sieci
Internet Lifestyle

Jak zachować bezpieczeństwo w sieci?

Bezpieczeństwo w sieci to temat, o którym mówi się coraz więcej. Na różnego typu zagrożenia narażony jest każdy użytkownik internetu, jednak można zrobić wiele, by uniknąć problemów. Jak zachować bezpieczeństwo w sieci?

Uważaj na linki i załączniki

Jedną z głównych metod działania przestępców internetowych jest rozsyłanie wiadomości zawierających pliki lub linki, które przekierowują odbiorcę na podejrzaną stronę lub automatycznie instalują na dysku jego komputera wirusy. Nie należy zatem nigdy klikać w adresy www otrzymane w komunikatorach lub na social mediach ani otwierać załączników w mailach, które nie pochodzą z zaufanego źródła. Unikać trzeba też banerów reklamowych pojawiających się w przeglądarce. One również mogą doprowadzić do zainstalowania złośliwego oprogramowania na komputerze. Dodatkowym, bardzo ważnym elementem, który może zapewnić większe bezpieczeństwo w sieci, będzie tu program antywirusowy.

Nie ufaj obcym

Ograniczone zaufanie do nieznanych osób powinno być normą zarówno w życiu realnym, jak i wirtualnym. Niestety, bardzo często słyszy się historie ludzi, którzy padli ofiarą oszustów internetowych. Przede wszystkim trzeba więc unikać otwierania maili od nieznanych nadawców. Wiadomości tego typu, często pisane w języku obcym, zwykle zawierają informacje zachęcające do wykonania określonych czynności. Cyberprzestępcy kuszą swoje ofiary m.in. obietnicą wygrania cennej nagrody lub próbują wzbudzić współczucie, prosząc o pomoc i oferując w zamian pewne korzyści. Zdarza się, że nadawca szantażuje odbiorcę (np. sugerując, że posiada jej prywatne zdjęcia) lub podaje się za pracownika policji czy banku, chcąc wyłudzić dane osobowe. Bezpieczeństwo w sieci zagwarantować może w tym wypadku czujność i zdrowy rozsądek. Tego typu wiadomości należy po prostu usuwać.

Chroń dane

Aby zapewnić sobie większe bezpieczeństwo w sieci, trzeba chronić własne dane. Przede wszystkim nie należy podawać nigdzie zbyt wielu informacji na swój temat, zwłaszcza numeru PESEL czy haseł do konta bankowego. Trzeba być też ostrożnym z wysyłaniem obcym osobom swoich prywatnych zdjęć czy nagrań wideo, które mogą stać się początkiem stalkingu. Osobną kwestią są hasła do kont pocztowych, sieci Wi-Fi czy portali społecznościowych. Należy je nie tylko chronić przed innymi, ale też regularnie zmieniać. Hasła nie mogą być też zbyt proste do odgadnięcia. Warto ustawić skomplikowany ciąg znaków, który nie będzie dla nikogo oczywisty. Trzeba też pamiętać, aby po zakończeniu korzystania z portalu, banku czy poczty zawsze wylogować się ze swoich kont, zwłaszcza gdy korzysta się ze wspólnego komputera z innymi (np. w pracy czy szkole).