bodyglitter.pl

Blog ogólnotematyczny

Funkcja akumulatora samochodowego
Lifestyle

Funkcja akumulatora samochodowego

Wielu osobom wydaje się, że akumulatory samochodem zasilają wszystko, co elektryczne w samochodzie. Jest to jednak mit. Podczas pracy silnika to energia z samego silnika napędza takie rzeczy jak światła, radio czy oświetlenie deski rozdzielczej. Mimo tego akumulator pełni w samochodzie kilka ważnych funkcji i w naszej opinii jest jednym z najważniejszych elementów całego układu elektrycznego w samochodzie, co poniżej postaramy się udowodnić, prezentując najważniejsze funkcje akumulatora.

Funkcje akumulatora samochodowego

  • Rozruch silnika — podstawowym zadaniem akumulatora samochodowego jest rozruch możliwość uruchomienia silnika. To właśnie akumulator zasila rozrusznik, który uruchamia się po wciśnięciu przycisku start lub po przekręceniu kluczyka. Akumulator musi być więc w stanie wygenerować dużo mocy w krótkim czasie. To dlatego zdarza się, że w samochodach z uszkodzonym akumulatorem podczas próby odpalania samochodu zimą da się przykładowo włączyć radio, albo światła, ale nie da się uruchomić silnika. Już mały spadek mocy spowodowanym niską temperaturą sprawia, że akumulator nie jest w stanie wygenerować tak silnego impulsu energii.

  • Źródło zasilania, kiedy samochód jest wyłączony — to dzięki akumulatorowi w samochodzie włącza się światło po otwarciu drzwi, a radia można słuchać, nawet jeśli silnik jest wyłączony. To zadanie akumulatora docenia na pewno wszyscy, którym przyszło na kogoś dłużej poczekać w samochodzie.

  • Awaryjne źródło zasilania — jeśli źródło prądu w uruchomionym samochodzie, jakim jest prądnica, ulegnie awarii, to jej zadanie przejmie akumulator. W takiej sytuacji na desce rozdzielczej zapali się kontrolka informująca o braku zasilania, najczęściej obrazowana przez symbol akumulatora i będzie to wyraźny znak, że samochód wymaga pilnej wizyty u mechanika. W przeciwnym wypadku akumulator szybko się rozładuje i nie będzie w stanie wywiązać się z pierwszej pozycji na naszej liście i nie uruchomi silnika.

Zakupy online

Kupowanie akumulatora samochodowego online to wygodny i szybki sposób na zakup tego niezbędnego elementu wyposażenia pojazdu. Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów akumulatorów, dlatego przed zakupem warto zapoznać się z ich specyfikacją i wybrać model najlepiej dostosowany do potrzeb swojego samochodu.

Podczas zakupu akumulatora online należy zwrócić uwagę na kilka ważnych parametrów, takich jak:

  • Rozmiar akumulatora: Wymiary akumulatora powinny pasować do przestrzeni, w której będzie on montowany w samochodzie.

  • Prąd rozruchowy: Jest to parametr opisujący zdolność akumulatora do dostarczenia prądu rozruchowego silnika. Im większy prąd rozruchowy, tym szybciej akumulator uruchomi silnik.

  • Pojemność akumulatora: Pojemność akumulatora określa, jak długo będzie on w stanie zasilić odbiorniki samochodu podczas jazdy na biegu jałowym lub postoju pojazdu.

Kupowanie akumulatora samochodowego online to wygodna i ekonomiczna opcja. Dzięki szerokiej ofercie produktów i konkurencyjnym cenom można znaleźć akumulator idealnie dopasowany do potrzeb swojego samochodu.

Materiał zewnętrzny