bodyglitter.pl

Blog ogólnotematyczny

wegański detoks
Lifestyle Moda i Uroda

Wegański detoks – sposób na oczyszczenie organizmu

Złe samopoczucie, brak energii i przeciążenie – to tylko niektóre z powodów, dla których warto zastanowić się nad zmianami w diecie. Jednym ze sposobów oczyszczania organizmu jest wegański detoks. Na czym polega ta metoda?

Wegański detoks – główne założenia

Wegański detoks, wbrew opinii niektórych osób, nie jest przeznaczony jedynie dla tych, którzy na stałe wyeliminowali z diety produkty pochodzenia zwierzęcego. Ze sposobu tego korzystać mogą weganie, ale również wegetarianie oraz wszystkie osoby (w tym spożywające na co dzień mięso), które chcą zadbać o zdrowie i od czasu do czasu oczyścić swój organizm. Wegański detoks polega na jedzeniu przez kilka dni jedynie warzyw (80% jadłospisu) i owoców (20%) w różnej formie. Mogą to być produkty surowe, ale także poddane obróbce termicznej (pieczone, duszone, gotowane) oraz w postaci soków, zup, past. Dodatkowo w menu znaleźć może się w niewielkiej ilości olej roślinny, cukier trzcinowy czy syrop klonowy, a także 2-3 kromki pieczywa na zakwasie. Ważne, aby pamiętać, że podczas detoksu zakazane jest mięso, sery, jaja, przetwory mleczne, ryże, makarony, kasze. Nie można też pić kawy, słodkich napojów, alkoholu. Zamiast czarnej lub owocowej herbaty dozwolona jest miętowa lub rumiankowa. Z kolei sól i pieprz należy zastąpić innymi przyprawami, np. bazylią, tymiankiem, kolendrą, majerankiem.

Dla kogo detoks wegański?

Głównym celem oczyszczania jest wyeliminowanie z organizmu toksyn, które nagromadziły się wskutek np. niewłaściwej diety, zażywania leków, palenia papierosów, picia alkoholu. Wegański detoks polecany jest też osobom z problemami żołądkowymi. Dotyczyć może to częstego bólu brzucha i trudności z wypróżnianiem. Oczyszczanie wskazane jest również w przypadku bezsenności, dolegliwości w obrębie stawów oraz występowania kataru, który nie jest związany z infekcją. Wegański detoks to także dobry sposób dla zdrowych osób, które chcą zmienić swoje nawyki żywieniowe.

Ile trwa wegański detoks?

Nie należy przesadzać z czasem trwania detoksu wegańskiego – oczyszczanie powinno zakończyć się po maksymalnie tygodniu, by organizm nie doznał zbyt dużego szoku z powodu zmian w odżywianiu. Całość można oczywiście powtarzać – najlepiej ok. 3 razy w ciągu roku. Idealnym momentem na wegański detoks jest oczywiście sezon wiosenno-letni, gdy dostęp do świeżych owoców i warzyw jest największy. Z pewnością nie należy przeprowadzać oczyszczania w momentach stresowych lub podczas natłoku obowiązków. Warto przeznaczyć na detoks np. wolny, spokojny weekend, gdy będziemy mieć czas na przyrządzanie posiłków zgodnych z założeniami metody.