bodyglitter.pl

Blog ogólnotematyczny

Kursy spawania
Biznes i Finanse

Kursy spawania MIG i MAG

Praca spawacza jest dla wielu osób bardzo atrakcyjnym planem na przyszłość. Zawód ten wymaga jednak uzyskania odpowiednich uprawnień. Idealną opcją są kursy spawania, podczas których nabyć można wymaganą wiedzę i umiejętności.

Spawanie jest procesem wykorzystującym różne źródła ciepła. Wobec tego wyróżnić można następujące jego rodzaje:

  • spawanie gazowe;
  • spawanie elektryczne MMA;
  • spawanie w osłonie CO2 (MAG);
  • spawanie w osłonie argonu (MIG);
  • spawanie w osłonie argonu (TIG).

Obecnie na rynku istnieją szkolenia obejmujące wszystkie powyższe specjalności. Dzięki temu uczestnik może wybrać te, które najbardziej go interesują. Więcej na temat kursów spawania przeczytasz w poniższym artykule. Zachęcamy do zapoznania się z nim.

Kurs spawania – podstawowe informacje

Nie da się ukryć, że praca spawacza jest zajęciem wymagającym. Jest ona związana z wieloma gałęziami przemysłu, co znacząco wpływa na jej atrakcyjność. W związku z różnorodnością dziedzin, umiejętności spawania są obecnie pożądane na rynku pracy. 

Wymagania

Osoby zainteresowane kursem powinny posiadać co najmniej wykształcenie podstawowe oraz ukończone 18 lat. Ponadto potencjalny uczestnik musi otrzymać od lekarza medycyny pracy zaświadczenie, które zezwala na wykonywanie zawodu spawacza. Są to wymagania wstępne, umożliwiające udział w kursie. Oprócz tego przydatne są również niektóre cechy psychofizyczne jak np. dobry wzrok, zręczność manualna czy dobra koncentracja.

Przebieg kursu

Na początku kursu uczestnik musi wybrać pożądane przez niego specjalności. Każda z nich różni się od siebie techniką i sposobem wykorzystania, dlatego też bardzo ważne jest dokładne zapoznanie się z nimi. W ten sposób łatwiej będzie dopasować metodę, która najbardziej interesuje uczestnika.  

Kurs obejmuje swoim zakresem niezbędną wiedzę teoretyczną oraz zajęcia praktyczne. W trakcie zajęć uczestnicy zdobędą informacje m.in. na temat podstaw elektrotechniki, technik i technologii spawania oraz wybranych zagadnień z metaloznawstwa i obróbki cieplnej. Praca ze sprzętem jest niezwykle ważna, dlatego też kursanci biorą udział w większej ilości zajęć praktycznych niż tych dotyczących teorii. Pozwala to na doskonalenie umiejętności manualnych oraz zdobycie doświadczenia. 

Samo uczestnictwo w kursie nie wystarcza. Aby zacząć pracować jako spawacz, należy zdać egzamin końcowy. Po nim kursant otrzymuje książeczkę spawacza, upoważniającą do wykonywania zawodu w całej Unii Europejskiej, a także polsko-angielskie świadectwo kwalifikacyjne. Dokumenty te nie są jednak bezterminowe. Według normy ISO EN uprawnienia ważne są trzy lata – po upływie tego czasu należy je odnowić.

Czy warto ukończyć kurs spawania?

Zawód spawacza wymaga wielu ważnych umiejętności, które nabyć można jedynie poprzez specjalistyczny kurs. Dlatego też każda osoba, planująca swoją przyszłość w branży spawalniczej musi odbyć kompleksowe szkolenie. Nabyta podczas zajęć wiedza pozwoli na zdanie egzaminu i uzyskanie wymaganych dokumentów. W związku z tym kursy spawania dają profesjonalne przygotowanie do pracy w zawodzie spawacza.