bodyglitter.pl

Blog ogólnotematyczny

olej z czarnuszki przeciwwskazania
Lifestyle Zdrowie

Olej z czarnuszki przeciwwskazania i wskazania do stosowania

Olej z nasion czarnuszki jest reklamowany jako panaceum na wszystkie problemy zdrowotne. Ma pozytywny wpływ na układ immunologiczny, obniża ciśnienie, pomaga w walce z astmą, zawiera wiele składników, pomagających dbać o urodę. Jednak czy oprócz wsparcia dla organizmu, istnieją też przeciwwskazania do jego stosowania?

Olej z czarnuszki – dla zdrowia i urody

Uważa się, że olej otrzymywany z czarnuszki siewnej (Nigella sativa) jest skuteczny w leczeniu kataru siennego, astmy, wzdęć, nadciśnienia i dróg moczowych.
Olejek z czarnego kminku pozytywnie oddziaływuje na skórę i włosy, poprawia układ odpornościowy, a nawet chroni przed nowotworami. Poza tym ma działanie uśmierzające ból, przeciwzapalne, przeciwnadciśnieniowe, przeciwdrgawkowe i przeciwbakteryjne.
To tylko kilka właściwości wykorzystywanych w medycynie alternatywnej.

Olejki z czarnuszki

Tradycyjnie, z nasion tej aromatycznej rośliny pozyskuje się dwa rodzaje olejków:

  • olejek tłuszczowy, który otrzymuje się przez tłoczenie
  • olejek eteryczny, który powstaje w procesie waporyzacji

Olejek eteryczny ma właściwości bakteriobójcze. Wynika to z dużej zawartości tymochinonu, który ma również działanie antynowotworowe.

Tłuszczowy olej czarnuszki jest jest tłoczony ze starannie wyselekcjonowanych nasion i zawiera dużą ilość kwasu linolowego, nienasyconego kwasu tłuszczowego z grupy omega-6, który jest również bardzo zdrowy. Kwas gamma-linolowy jest podawany w celu:

  • złagodzenie objawów alergii, takich jak astma i egzema
  • złagodzenia objawów reumatoidalnego zapalenia stawów
  • regulowania wysokiego ciśnienia krwi
  • rozrzedzenia krwi
  • wspomagania prawidłowego funkcjonowania skóry
  • nawilżenia skóry

Olej z czarnuszki rozpuszcza złogi nienasyconego tłuszczu.

Czarny kminek w kuchni

Czarny kminek od stuleci jest uprawiany i stosowany jako przyprawa od lat w krajach basenu Morza Śródziemnego i zachodniej Azji. Nasiona mają lekko orzechowy i lekko wytrawny posmak i do dziś posypuje się nimi podpłomyki, dodaje do pieczywa. W niektórych krajach olej z nasion czarnuszki jest stosowany jako olej jadalny.
W połączeniu z innymi składnikami nasiona są używane w klasycznych mieszankach przypraw Orientu i indyjskich curry. W Europie olej w kapsułkach jest coraz częściej sprzedawany jako suplement diety w aptekach.

Olej z czarnuszki przeciwwskazania

Mimo całej listy zalet, istnieją również przeciwwskazania do spożywania oleju z czarnuszki. Nie jest ich dużo, ale należy mieć świadomość, że może również zaszkodzić. Przede wszystkim należy przestrzegać dawkowania.
Przedawkowanie może wywołać dolegliwości alergiczne takie jak alergia kontaktowa, podrażnienie przewodu pokarmowego.
Oleju z czarnuszki nie należy stosować przy nadwrażliwości na substancję czynną tymochinon. Silny ekstrakt z nasion może wpłynąć na skurcze macicy, więc kobiety w ciąży powinny być ostrożne.
Osoby, które mają problem z niskim ciśnieniem krwi nie powinny przyjmować oleju z czarnego kminku, który może znacznie obniżyć ciśnienie.